Przejdź do głównej zawartości

Rezerwat archeologiczny - Gród w Grzybowie

Dzieci z grupy "Stokrotki" i "Żabki" udały się do Grzybowa, by uczestniczyć w lekcji muzealnej i warsztatach. Na początku przewodnik opowiedział nam o różnych typach grodów, przybliżył ich budowę i funkcje. Oglądaliśmy makietę grodu, zwiedzaliśmy wystawę archeologiczną, poznaliśmy różne rodzaje rzemiosł i sfer aktywności, jak budowanie dawnych domów i grodów, a następnie bliżej poznaliśmy pracę archeologa.


Po zapoznaniu się z metodami i technikami pracy archeologa, sami, przy użyciu szpachelek i pędzelków w przygotowanym wykopie, odkrywaliśmy ukryte kości, kopie zabytków i oryginalne fragmenty ceramiki wczesnośredniowiecznej.


Następnie zwiedziliśmy trzy drewniane chatki, w których mogliśmy obejrzeć ich wyposażenie i posłuchać ciekawostek na temat życia codziennego w czasach piastowskich. Spacerowaliśmy także wokół budynków, przy których były niewielkie poletka, gdzie uprawiane są zioła.


Kiedy już zaczęło nam burczeć w brzuszkach, rozsiedliśmy się wokół "zimnego" paleniska i pałaszowaliśmy śniadanko.


W dalszej kolejności wzięliśmy udział w warsztatach "Inicjacja wojownika", gdzie wcieliliśmy się w członków drużyny grodowej i musieliśmy pokonać tor przeszkód.


Przeszliśmy przez szereg konkurencji sprawdzających umiejętności w posługiwaniu się bronią czasów Piastów i sprawność fizyczną. Najzabawniejsze było przeciąganie liny, bowiem trzykrotnie podchodziliśmy do tej konkurencji i trzykrotnie zrywaliśmy linę.


W naszych przedszkolakach, to jest dopiero moc i siła! Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.


To była pouczająca lekcja historii, bowiem mogliśmy bezpośrednio dotknąć przeszłości - najważniejszego momentu dla początków naszej państwowości.

opracowała: Małgorzata Nowaczyk