Przejdź do głównej zawartości

Czy wiesz jak udzielić pierwszej pomocy

Żabki gościły dziś podczas zajęć kolejnego gościa. Tematykę związaną z zasadami pierwszej pomocy przybliżyła nam p. Natalia Osińska, mama naszej koleżanki Marcelinki.

To ona może uratować komuś życie - pomóc przetrwać do czasu przyjazdu karetki. Główną zasadą, którą powinna kierować się osoba udzielająca pierwszej pomocy, jest bezpieczeństwo własne, innych ratowników oraz ofiar- o tym wszystkim mówiła nam podczas dzisiejszych zajęć p. Natalia.


Dzieci zostały zapoznane z podstawowymi zasadami obowiązującymi podczas udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, znajdującym się w przeróżnych sytuacjach zagrażającym ich zdrowiu bądź życiu.


Przeanalizowaliśmy każdy z punktów prawidłowo przeprowadzonego wywiadu i rozpoznania sytuacji w jakiej się znaleźliśmy. Podejmowaliśmy następujące kroki:


 1. Podejście do poszkodowanego i ocena jego stanu. Dzieci ćwiczyły na popularnym fantomie „Ania”, parami realizowały procedurę postępowania podczas sytuacji wypadkowej.
 2. Sprawdzenie przytomności – potrząsaliśmy naszego poszkodowanego za ramiona i pytaliśmy "Co się stało?" lub "Czy mnie słyszysz?".
 3. Zapewnienie pomocy – jak najszybciej wybieraliśmy numer na pogotowie ratunkowe (numer 999 lub 112). Podczas zgłoszenia alarmowego informowaliśmy: kto wzywa pomoc, dokładne miejsce wypadku, rodzaj i opis wypadku, kto został poszkodowany i ile osób potrzebuje pomocy medycznej, jakie czynności ratunkowe zostały wykonane, czy istnieją zagrożenia.
 4. Sprawdzenie, czy poszkodowany oddycha- przykładaliśmy policzki do fantomu i kontrolowaliśmy stan oddechu bądź stwierdzaliśmy jego brak, po czym podejmowaliśmy próby resuscytacyjne. Poznaliśmy zasady resuscytacji krążeniowo- oddechowej, stosunek wykonanych uciśnięć klatki piersiowej do ilości wykonanych wdechów (30:2), na splecionych dłoniach i zablokowanych łokciach.


Zadanie to stanowiło nie lada wyczyn dla większości dzieci, okazało się bowiem, że ludzka klatka piersiowa nie jest miękka i sprężysta jak gąbka, ale stawia opór przed naszymi uciśnięciami.


Dzięki dzisiejszym zajęciom uzmysłowiliśmy sobie jak istotną rolę odgrywa szybkie i prawidłowe reagowanie na sytuacje zagrażające zdrowiu bądź życiu ludzkiemu.


Serdecznie dziękujemy mamie Marceliny za poświęcony czas i trud włożony w przygotowanie tak ważnej tematyki zajęć.

Opracowała: Natalia Izbińska