Przejdź do głównej zawartości

Bal Przebierańców

 

Karnawał, w Polsce dawniej znany jako: Zapusty - to okres zimowych maskarad, balów i zabaw, które mają miejsce od święta Trzech Króli aż do wtorku przed Środą Popielcową.


Skąd wzięła się ta tradycja? Samo słowo "karnawał" pochodzi od włoskiego carnevale lub z łaciny: carnem levāre ("mięso usuwać") bądź carne vale ("żegnaj mięso"). Inaczej mówiąc, karnawał to okres przed Wielkim Postem, w którym należy się bawić i ucztować zanim nadejdzie czas umartwiania się i poszczenia.

Grupa Biedronki











Na zabawy karnawałowe przebierali się najczęściej mężczyźni i chłopcy za różne postacie ze wsi - za żandarma, chłopa, babę i dziecko. Chodzili oni od domu do domu, a odwiedzony gospodarz musiał wykupić się pieniędzmi lub jadłem - w innym wypadku chłopa porywano... do karczmy :)

Grupa Motylki










Znane są też zwyczaje przebierania się za zwierzęta oraz jajka - ucztowano w ten sposób, aby plony i hodowla dobrze rozwijały się na wiosnę. Panowało przekonanie, że im wyżej podczas ucztowania będzie się skakać - tym wyższe urośnie zboże - dlatego też karnawał najczęściej kojarzony jest z tańcami i zabawami.

Grupa Pszczółki










Grupa Słoneczko


U nas dzieci nie ucztowały przebrane za jajka i nie jadły mięsa... ale zabawy było całe mnóstwo! Przedszkolacy przyszli poprzebierani za ulubione postacie z bajek, zajadali swoje ulubione przysmaki i owoce, tańczyli do głośnej muzyki, a w koło były balony, serpentyny i ozdobne maski.

Grupa Stokrotki










Czekała też na dzieci niespodzianka - do przedszkola przybyła Czarownica, która miała dla naszych milusińskich przygotowane kilka zabaw.

Grupa Żabki










Dziękujemy Dzieciom za wspaniały dzień, a rodzicom za przygotowanie pięknych strojów :)